Wpisz poszukiwany przedmiot:

Montaż paneli boazeryjnych

Panele boazeryjne można stosować w lokalach mieszkalnych. Przeznaczone są przede wszystkim do wykonywania boazerii ściennych lecz mogą być również układane na sufitach. Należy jednak pamiętać, iż;

panele boazeryjne nie nadają się do pomieszczeń, w których poziom wilgotności przekracza 70%, a więc do łazienki, toalety, sauny, pralni, itp.

WAŻNE ZASADY

 1. Każdy panel boazeryjny należy przed montażem dokładnie sprawdzić pod kątem uszkodzeń mechanicznych i różnic kolorystycznych. W przypadku ułożenia paneli z wadami uprawnienia z tytułu rękojmi nie będą uwzględniane. Panele z usterkami wykrytymi przed zamontowaniem podlegają wymianie w punkcie sprzedaży na wolne od wad.
 2. Paneli boazeryjnych nie należy mocować bezpośrednio do konstrukcji nośnej za pomocą gwoździ lub śrub ponieważ muszą one mieć możliwość rozszerzania się i kurczenia. Panele montuje się tylko za pomocą specjalnych uchwytów.
 3. Należy zachować 10-15 mm odstępy (tzw. szczeliny dylatacyjne) od sufitu, podłogi czy sąsiedniej ściany gdyż pod wpływem zmian temperatury i poziomu wilgotności panele rozszerzają się lub kurczą.


NARZĘDZIA I MATERIAŁY

* listwy drewniane, do których mocowane będą panele boazeryjne,
* uchwyty do mocowania paneli,
* gwoździki lub zszywki do mocowania uchwytów,
* listwy wykończeniowe,
* wkręty z kołkami rozporowymi o średnicy 6-8 mm,
* miara składana,
* ekierka,
* piła do cięcia drewna,
* młotek,
* wiertarka,
* wkrętak,
* pion lub poziomica.

PRZYGOTOWANIE

 1. Panele boazeryjne należy przed montażem złożyć w pomieszczeniu , w którym będą układane na co najmniej 48 godzin. Zalecane warunki:
  • temperatura 18-22oC,
  • wilgotność do 70%.
 2. Powierzchnia, na której montowane będą panele boazeryjne powinna być sucha i prosta.. Szkielet, wykonany z suchych listew drewnianych stanowi konstrukcję, do której mocowane będą panele. Listwy o szerokości 4 cm i grubości 2 cm należy przymocować do ściany przy użyciu kołków rozporowych w kierunku prostopadłym do przebiegu paneli boazeryjnych. Odstępy między listwami powinny wynosić maksymalnie 50 cm. W przypadku mocowania paneli na suficie lub ukośnych ścianach odstępy te powinny wynosić maksymalnie 30 cm. Otwory pod włączniki i gniazda elektryczne należy obudować listwami.


MONTAŻ

 1. Panele należy kolejno przycinać na długość pamiętając o szczelinie dylatacyjnej. Pierwszy panel należy ustawić pionowo, piórem w kierunku ściany i przymocować na stałe gwoździkami do listew.
 2. W wyfrezowany wpust na drugiej krawędzi panela należy wsunąć uchwyty do montowania paneli i przybić je do listew gwoździkami lub zszywkami. Przycięte na wymiar panele należy montować kolejno na konstrukcji z listew wsuwając pióro we wpust zainstalowanego panela.
 3. Ostatni panel należy dokładnie dopasować do ściany, pamiętając o szczelinie dylatacyjnej.
 4. W celu przykrycia miejsc łączeń paneli i szczelin dylatacyjnych należy użyć listew wykończeniowych.


UWAGI KOŃCOWE

 1. Panele boazeryjne są higieniczne i łatwe do utrzymania w czystości. Zanieczyszczenia należy usunąć wilgotną ściereczką. W żadnym wypadku nie wycierać paneli mokrą ścierką ani polewać wodą. Do mycia nie należy stosować skoncentrowanych środków czyszczących stosowanych w gospodarstwie domowym.
 2. Paneli boazeryjnych nie należy poddawać działaniu wysokiej temperatury (max. 60oC). Nie montować w pobliżu grzejników i innych źródeł ciepła!

 

Artykuł przygotowany na podstawie materiałów ze strony producenta paneli boazeryjnych Swiss Krono Group

 

 • Stelaż do paneli ściennych
  Stelaż do paneli ściennych